Topraksız Dikey Tarım Çalışmaları

Topraksız Dikey Tarım Çalışmaları

Tarımsal faaliyetlerin dünya genelinde ilgi görmesiyle farklı araştırmalar yapılmaktadır. Tarım arazilerinin az olması neticesinde topraksız dikey tarım modeli üzerindeki gelişmeler sektörü heyecanlandırdı. Geçmiş dönemlerde uygulanan klasik tarım anlayışı bir kenara bırakılıyor. Dikey tarım sayesinde iklim şartları başta olmak üzere ekipman, işçilik, sulama, gübreleme gibi maliyetler minimuma indiriliyor. Topraksız dikey tarım yapmanın en önemli avantajı ise […]

Tarımsal faaliyetlerin dünya genelinde ilgi görmesiyle farklı araştırmalar yapılmaktadır. Tarım arazilerinin az olması neticesinde topraksız dikey tarım modeli üzerindeki gelişmeler sektörü heyecanlandırdı. Geçmiş dönemlerde uygulanan klasik tarım anlayışı bir kenara bırakılıyor.

Dikey tarım sayesinde iklim şartları başta olmak üzere ekipman, işçilik, sulama, gübreleme gibi maliyetler minimuma indiriliyor.

Topraksız dikey tarım yapmanın en önemli avantajı ise yerden tasarruf ederek daha verimli ürünler elde etmektir. Yani uçsuz bucaksız arazilere gerek yok. Kapalı alanda toprağa ihtiyaç duymadan dikey tarım yapma imkanı doğuyor. Hele hele dünyanın en büyük sorunlarından birisi olan insanların beslenmesi, gıda ihtiyaçlarının özellikle de sebze ihtiyaçlarının giderilmesi için topraksız dikey tarım çalışmaları hızla artıyor.

Uzakdoğu ülkeleri bu yöntemle ihtiyaçları olan sebze meyveleri dar alanda ve kısa süre içerisinde yetiştirilebilir. Ülkemizde de yoğun ilgi ile takip edilen bu yeni model sizlere de ilham kaynağı olabilir.

Topraksız tarım serada da yapılabilir. Bunun için maliyet sizin belirleyeceğiniz şekilde değişkenlik gösterebilir.  Örneğin 20 bin lira ile de topraksız dikey tarım yapabilirsiniz. 50 bin 100 bin lira civarında maliyetlere daha fazla ürün almak için bu sektörden faydalanabilirsiniz.

BUNA DA BAKMADAN GEÇME!  Sahilde Plajda Para Kazanmak
dikey topraksız tarım

Ülkemizin dünyadaki gıda,  sebze, meyve üretimi her geçen gün azalıyor, diyebiliriz. Kendi kendine yetebilen ülkelerden biri pozisyonunda iken yanlış uygulamalar sebebiyle her konuda dışa bağımlı bir duruma geldik. Bu yanlış uygulamaları bir kenara bırakarak dikey topraksız tarım çalışmaları yapılması halinde yine geçmiş dönemlerdeki gibi kendi ihtiyaçlarımızı karşılayabilen ülke konumuna gelebiliriz. Her girişimci hem kendi ekonomik hedefini gerçekleştirmek,  hem de yaşadığı ülkeye iktisadi destek vermek için topraksız tarım modelinden yararlanabilir. Türkiye’de dijital medya ve görsel medya hızlı bir şekilde artış gösterdi. Bunun paralelinde yeni iş fikirleri arayanlar için bol örnek bulma şansı arttı. Keza görsel medya dediğimiz televizyon kanalları da herkesin ilgi alanına göre gelişti. Tarımla ilgilenen insanlar için de birçok televizyon kanalı hizmet vermeye başladı. Tarım TV, Çiftçi TV, Toprak TV, Bereket TV gibi kanallar üretimi modern ve hızlı bir şekilde yapmak için çiftçi kardeşlerimize destek olmaktadır.

Topraksız dikey tarım modeli sürekli özel televizyon kanallarında da tartışılmakta  ve reklamları yapılıp teşvik edilmektedir. Bu konu hakkında ayrıntılı bilgi almak isterseniz size destek olacak firmaların olduğunu bilmenizde yarar var. Bu sektörde yer edinmek isteyen insanlar kesinlikle zarar etmeyecektir. Elbette fizibilite çalışması, pazarlama teknikleri önceden araştırılmalı ve ürettiğiniz ürünlerin bağlantıları yapılmalıdır. Aksi takdirde topraksız dikey tarım çalışmaları ile elde ettiğiniz ürünleri zamanında pazarlayamazsın zarar etme olasılığınız çok yüksek olur.

BUNA DA BAKMADAN GEÇME!  Online Özel Ders Vermek

Bir önceki yazımız olan Gizli Müşteri Olmak İçin başlıklı makalemizde Gizli Müşteri Başvuru, Gizli Müşteri Olarak Para Kazanmak ve Gizli Müşteri Olmak İstiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?