Kültür Mantarı Yetiştiriciliği Yapmak

28.11.2017
2.493
Kültür Mantarı Yetiştiriciliği Yapmak

Sofraların vazgeçilmez lezzetleri arasında yer akan mantarlar kolay yetişen ve uygun ortam sağlanabildiği takdirde kısa sürede elde edilebilecek bir üründür. Doğada sıklıkla rastladığımız mantarları isterseniz evinizin bodrum katında bile yetiştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Son dönemde genç girişimcileri en çok cezbeden yatırım fırsatlarından birisi olan kültür mantarı yetiştiriciliği, az yatırımla boş kazanç sağlayan sektörlerden birisidir.

Pazarda, manavda ya da süpermarket reyonlarında sürekli kendine yer bulan mantara olan ihtiyaç her geçen gün artmakta. Yapılan yatırımın hızla geri dönmesi ve zarar etme riskinin çok az olması sebebiyle çok sayıda kişi tarafından tercih edilen mantar yetiştiriciliği evde bile rahatlıkla yapılabilen bir iş. Üstelik hem kültür mantarı hem de daha çok talep gören istiridye mantarı için çok büyük yatırımlar yapmanız gerekmiyor.

evde mantar yetiştiriciliği

Evde Mantar Yetiştirmek

Evde Mantar Yetiştirmek

Çok büyük paralar kazanmak gibi bir hedefiniz yoksa evinizin bodrum katında ya da yeteri kadar gölge ortamlar yaratarak evde mantar yetiştirmek size göre olabilir. Basit bir raf sistemi düzenleyip üzerine yerleştireceğiniz kasa, çuval ya da plastik torbalarda kolaylıkla mantar yetiştirebilirsiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Vlogger Ol, İzlendikçe Para Kazan!

Evde mantar yetiştirmek isteyenler muhakkak teknik konularda araştırma yağıp bilgi edinecektir. Çünkü her işin olduğu gibi mantar yetiştiriciliğinin de bazı püf noktaları vardır ve sağlıklı bir üretim süreci için bunlar bilinmeli ve uygulanmalıdır.

Uygun sıcaklık ve nemin sağlanabilmesinin yanı sıra mantarların yetişebileceği kompostun hazırlanması da önemlidir. Kompost malzeme mantarların yetişip büyüyeceği toprağa verilen isimdir. Bitki ve hayvan atıklarından elde edilen vitamin, mineral ve azot oranı yüksek olan kompost, fotosentez yapamayan mantarların beslenebilmesi için zorunludur. Kompost hazır alınabileceği gibi üretici tarafından da hazırlanabilir. Ancak bunun için ayrı bir eğitim ya da tecrübe sürecinden geçmek gereklidir.

kültür mantarı yetiştiriciliği

Kültür Mantarı Yetiştirmek

Evde Mantar Yetiştiriciliği Maliyeti

Elbette büyük miktarlarda üretim yapılabilecek, modern ve gelişmiş bir kültür mantarı üretim tesisi için ciddi bir rakam gerekiyor. Böyle bir yatırım için 2-3 milyon TL seviyesinde bir yatırım yapılmalıdır. Ancak evde mantar yetiştiriciliği için birkaç bin lira yeterli olacaktır. Rafların hazırlanması, kompost malzeme, çuval-kasa vb. malzemeler ile ortamın nem ve ısı dengesini sağlamak için kullanılacak sistemlere harcanacak para dışında bir ihtiyaç yoktur.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Ahşap Boyama İşi

Evde Mantar Yetiştiriciliği Kazancı

Sürekli büyüyen pazarıyla girişimcileri cezbeden, risksiz ve hızlı gelir elde etme şansı sunan evde mantar yetiştiriciliği kazancı ise tatmin edici düzeyde. 100 metrekare bir alanda yapacağınız üretim ile ayda 3.000 TL gelir elde edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 2021'de En İyi İş Fikirleri başlıklı makalemizde 2021 yılı karlı iş fikirleri, cep telefonu tamiri kursu ve Çok kazandıran işler hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

  1. Cemal dedi ki:

    Organik oluyor mu evde yetişiyor. ..