İpek Böceği Yetiştiriciliği Yapmak

25.11.2017
2.975
İpek Böceği Yetiştiriciliği Yapmak

Binlerce yıldır Doğu Uygarlıklarından Batıya ticareti yapılan, kervanların taşıdığı en değerli yüklerden birisidir ipek. Adı, ticaret yollarına verilecek kadar değerli olan bu kumaşı elde etmek zorlu ve bir o kadar da mucizevi bir süreçtir. İpek böceği yetiştiriciliği yapmak ve bu sürece dahil olmak hem keyifli, hem de karlı bir iş fikri aslında. Üstelik tam devlet desteği veriliyorken.

İpek Böceği Koza Yetiştiriciliği Devlet Desteği

Ülkemizde giderek daha az kişinin başvurduğu ve doğal süreci yönetmekten ibaret olan ipek böceği koza yetiştiriciliği şu dönemde devlet desteği alan sektörlerden birisi. Dolayısıyla bu işi yapmak isteyenler için kaçırılmayacak bir zaman. Çünkü devlet ipek böceği yetiştiriciliğine tam destek sağlıyor.

ipek böceği devlet desteği
İpek Böceği Yetiştiriciliği Yapmak

Dolayısıyla en iyi iş fikirleri 2021 listesine ipek böceği yetiştiriciliği de eklemek gerekiyor. Fakat, karşılıksız devlet desteğinin yalnızca Bursa ve Diyarbakır illerinde, belirlenen standartlarda kurulacak olan kapalı dut bahçesi ve ipek böceği besleme evleri için geçerli olduğunu özellikle ifade etmek istiyoruz. Yani, neredeyse sıfır masrafla oldukça karlı ve keyifli olan bu işi yapabileceksiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Evde Bebek Kıyafeti Süsleme İşi

İpek Böceği Yetiştiriciliği Maliyeti

Devlet desteğinin sağlanması ile birlikte ipekböceği yetiştiriciliği maliyeti yok denecek kadar az. Ancak, Bursa ve Diyarbakır illeri dışında bu işi yapmak isteyen vatandaşlarımız en az 20-30 dut ağacının bulunduğu bir kapalı bahçe ve besleme evi için yatırım yapmak zorunda. Sonrasında Kozabirlik aracılığı ile elde edebileceğiniz böcekleri yine kooperatif gözetiminde koza üretebilecek biçimde korumanız ve beslemeniz gerekiyor. Elbette bu süreç biraz daha teknik bilgiyi gerektiriyor.

İpek Böceği Yetiştiriciliğinin Kazancı

Gelelim en çok merak edilen konuya. Hatırı sayılır miktarda para kazanabileceğiniz bu sektörde ailenin her ferdinin üretim sürecine dahil olmasıyla üretilen koza miktarı da artıyor. Dolayısıyla kazanç da artıyor. İpek böceği yetiştiriciliği kazancı böcek sayısına göre değişiyor.

Bir paket ipek böceği ile 35 kilogram koza elde ediyorsunuz. Kozanın kilogram fiyatı örneğin 2022 yılında 500 – 550 TL olarak belirlendi. Dolayısıyla 100 kilogram koza üretimi ile 55000 TL kazanabilirsiniz. Üstelik sadece 40 günde. Böceğin olgunlaşıp koza örmesi 40 gün sürüyor ve Kozabirlik gelip kozaları topluyor.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Evde Yapılabilecek En Kazançlı İş Fikirleri
ipek böcekciliği
Evde İpek Böceği Yetiştirmek

Evde İpek Böceği Yetiştirmek

Çok geniş çaplı olmasa da, odalarınızdan birinde zararsız ipek böceklerini misafir edebilirsiniz. Evde ipek böceği yetiştirmek özellikle Diyarbakır’da ev hanımlarının sıklıkla başvurduğu bir yöntem. Evinde ipek böceği yetiştirmek isteyenlere kooperatif aracılığıyla ücretsiz olarak böcek temin ediliyor.

Bir kutu böcek ile evde ipek böceği yetiştirmek size 40 günde 10000 TL para kazandırabilir. Oldukça iyi bir rakam. Üstelik işi ipek böcekleri hallediyor. Bu yöntemle aile bütçenizi önemli ölçüde rahatlatacak miktarları kazanmak mümkün.

İpek böceği yetiştiriciliği yapmak keyifli ve kazançlıdır. Evinizde hobi olarak bile başlayabileceğiniz bu uğraş, en iyi iş fikirleri 2021 listesine girmeyi gerçekten hak ediyor. İpek böceği nasıl yetiştirilir, böceğin dönüşüm evresi ve kozanın örülmesi gibi konularda daha detaylı teknik bilgi almak için ilgili firmalarla ile münasebetlerinizi geliştirmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan 2021'de En İyi İş Fikirleri başlıklı makalemizde 2021 yılı karlı iş fikirleri, cep telefonu tamiri kursu ve Çok kazandıran işler hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.