Evde Çam Fıstığı Temizleme İşi

06.01.2019
1.594
Evde Çam Fıstığı Temizleme İşi

Katma değeri yüksek besinlerden birisi olarak kabul edilen çam fıstığı Türkiye’mizin bazı yörelerinde profesyonel olarak üretilmektedir. Yetiştirilen fıstık çamı ağaçları kozalaklarında dünyanın en değerli kuruyemişleri barınır. Bu ağaçlar bereketlidir; sadece sahiplerini değil, evde çam fıstığı temizleme işi yapacak olan diğer ihtiyaç sahiplerini de sevindirir.

Besin değeri açısından zengin kabul edilen bu kuruyemişi çeşitleri ülkemizde ekilip dikilmekte hasadı yapılmaktadır. Hasat aşamasında ise ek iş yapma düşüncesi içindeki insanlara pay düşmektedir. Dünyada İtalya, Portekiz ve İspanya gibi ülkelerde fıstık çamı ağacı yaygın olarak ekilip dikilmekte, hasadı yapılmakta iken Türkiye’de de azımsanmayacak miktarda fıstık çamı yetiştirilmektedir.

Ülkemizde Muğla, İzmir, Aydın başta olmak üzere farklı yörelerde fıstık çamı ağacı yetiştirilmektedir. Bereketli ağaçlar sürekli bakım ister. Hasat aşamasında da başka insanlardan destek almak icap eder. Sizi ilgilendiren boyutu; çam fıstığının mineral bakımından zengin olması, lif bakımından insana faydalı olması değildir.

Çam fıstığından nasıl gelir elde edilir

Ek iş arayan insanların önceliği farklıdır. Ailesinin insanca ve insan olun onuruna yakışır anlayışla yetiştirmektir. Biz de çam fıstığının vitamin, mineral değerlerini anlatmak istemiyoruz. Çam fıstığından nasıl gelir elde edilir, kimler nasıl para kazanır, bunu anlatmak için bu yazımızı kaleme aldık.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Evde Raptiye Paketleme İşi
am fıstığı ayıklama 1

çam fıstığı ayıklama işi veren firmalar

Çam fıstığı temizleme paketleme işi nasıl yapılır

Biraz önce de vurgulamaya çalıştığımız gibi üretim yapan çiftçiler hasat aşamasında başkalarının yardımına ihtiyaç duyar. Dalından koparılan çam kozalakları uzun süreçlerden geçerek kuruyemişlerinden ayrılır. Bunun için de özverili kişilerin devreye girmesi gerekmektedir.

Çalışmayı düşünenlere prosedür şu şekilde işleyecektir; Ağaçlardan koparılıp çuvallara doldurulan çam kozalakları çalışmak istemeniz durumunda size getirilecektir. Kozalaklar içinde gizlenmiş çam fıstıklarını çıkarmak büyük sabır ve beceri ister. Yapmanız gereken, çam fıstıklarını önce sıcak suyun içerisinde bekletmek, sonrasında yumuşayan kozalaklardan fıstık çıkarmaktır. Bu işlem de sanıldığı kadar kolay olmayacaktır, çünkü kozalak içerisinde saklanmış çam fıstıklarını rahat bir şekilde çıkarılması için biraz çaba harcamanız gerekecektir.

Çam fıstıkları temizlendikten sonra kozalak bir tarafa ayrılacak, fıstıklar ayrı bir kenara ayrılacaktır. Kozalaktan ayrılan çam fıstıkları yine size verilen minik poşetlerin içine 50 gr 100 gr olarak yerleştirilmesi gerekmektedir. işini savsaklamadan usulüne uygun bir şekilde yapanlar ile yollarına devam edilir. Çünkü bir çuvaldan yaklaşık ne kadar çam fıstığı çıkarılacağı size iş veren kişiler tarafından az çok bilinmektedir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Evde Kalem İşi Veren Firmalar

Aile ortamında yapılacak bu işi yapmak isteyenler ekstradan gelir sağlayacaktır. Yeri müsait olanlar, zamanı müsait olanlar evde çam fıstığı temizleme işi yapmak için gerekli girişimlerde bulunabilirler. Size iş vermeyi kabul edecek olanlar sizin bu yazı altındaki paylaşacağınız iş taleplerini dikkate alacaktır. Bu sebeple işi almak istediğinizi ve nerede, kaç kişi yapacağınızı güzelce anlatırsanız işi yapma olasılığınız da yükselecektir.

Evde çam fıstığı temizleme işinden ne kadar kazanılır

Çam fıstığının fiyatı oldukça yüksektir. Dolayısıyla sizin de kazancınız buna paralel olarak yüksek olacaktır. Lakin çok fazla hayale hevese de kapılmaya gerek yok. Hem üreticiler hem de bu işten ekmek yiyen insan sayısı fazla olduğu için pastadan herkesin payına düşecek dilim eşitlenecektir. Fıstık camlarından size düşecek pay, fıstık çıkaracağınız kuruyemişe göre şekillenecektir.

Örneğin 10 kilogram fıstık çıkarırsanız, anlaşmanız oranında size ödeme yapılacaktır. 1 kilogramdan size 10 TL verileceği söylediyse o zaman 10 kilogram çarpı 10 kilogram eşittir 100 TL kazanırsınız, demektir. Bu bir örnektir, sizin eve çam fıstığı ayıklama işi veren firmalar ile yapacağınız pazarlıkta değişkenlik gösterecektir ancak tahmini olarak evde fıstık temizleme ayıklama işi ile 1500 lira civarında gelir elde edeceğinizi varsayabiliriz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Tişört Paketleme İşini Herkes Yapabilir

İhtiyaç sahiplerine bereketli ağaçların, besin değeri yüksek kuruyemişler ayıklaması, paketlemesi neticesinde herkesin sebeplenebilmesi için kollar sıvandı. Herkes görevini yapsın. Siz de öncelikli olarak çalışmak istediğinizi, kaç kişi birlikte hareket edeceğinizi hemen alt tarafa not edin. Eve çam fıstığı ayıklama işi verenler çağrınızı duysun ve icabet etsin.

Bir önceki yazımız olan Evde Cam Boyama İşi başlıklı makalemizde Cam boyama işi nasıl yapılır, Cam boyama işi veren firmalar ve Cam boyamasında kullanılan teknikler hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

 1. Ceren dedi ki:

  Ekiple bu işi yaparız. Lütfen iletişime geçin. 05541196987

 2. Birsel dedi ki:

  Bu işleri yapabilecek ekibim var acil dönüş yapabilirmisiniz

 3. emine dedi ki:

  bende bu işi yapmak ıstıyorum cok ıhtıyacım var bana acıl donus yaparmısınız

 4. Süleyman dedi ki:

  Bu işi evde yapacak 4 kişilik ekibim var

 5. hilal üncü dedi ki:

  Fıstık temizleme ayıklama işi yapabilirim Balıkesir altieylulde oturuyorum