Freelance Çalışmak

10.12.2017
1.478
Freelance Çalışmak

Son dönemin en popüler mesleklerinden birisiyle karşınızdayız. Freelance çalışmak. Çoğu kişi için hala işsizler ordusunun bir ferdi olarak görülse de freelancer olma hayaliyle yaşayanlar var. Onlara göre freelancer olmak özgürce ve patron tehdidi olmadan çalışarak kendi ayakları üzerinde durabilmek demek. Peki, gerçekten öyle mi?

Freelancer Nedir?

İnternet dünyasında sıklıkla karşımıza çıkan bir kelime olan freelance, aslında Türkçe’deki serbest meslek kavramına benziyor. Herhangi bir kuruma bağlı kalmadan, proje bazlı ya da saat ücretiyle çalışan kişilere freelancer deniyor ve genellikle bilişim ile ilgili işlerle ilgileniyorlar.

Çoğu kişi için çalışma hayatının monotonluğundan ve dört duvar arasına sıkışıp kalmaktansa freelance çalışmak çok daha cazip. Son dönemde bu tür işlere ulaşabilecekleri web sitelerinin çoğalmasıyla kazançları da artan freelance çalışanlar gerçekten çok para kazanıyor mu? Bu sorunun cevabını vermeden önce freelance çalışmanın avantajları ve dezavantajları neler bir bakalım.

freelancer

Freelancer Olmak

Freelance Çalışmanın Avantajları

İlk akla gelen avantaj kendi işinizin patronu olmanız. Yani, rahatsız edici bakışları ve her an sizi azarlamaya hazır diliyle başınızda bir patron olmaz. Freelancer iseniz çalışma saatlerinizi kendiniz belirlersiniz. Projeyi kısa sürede tamamlayıp uzun tatil süreleri yaratabilirsiniz. İşe yetişmek için sabahın 6’sında evden çıkmak ve saatlerinizi yolda harcamak zorunda kalmazsınız.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Ev Hanımlarının Para Kazanma Yolları: En Etkili 5 Yöntem

Kendinize daha fazla zaman ayırabilirsiniz. Ofislerin boğucu ortamından uzakta, internete bağlanabildiğiniz her yerde çalışma şansına sahipsiniz. İsterseniz evinizde isterseniz Akdeniz’in kızgın kumlarında güneşlenirken, isterseniz de bir kafede kahvenizi yudumlarken çalışmalarınızı yürütebilirsiniz.

Yapmak istediğiniz işleri kendiniz seçersiniz ve fiyatını kendiniz belirlersiniz. Herhangi bir projeyi tamamladıktan sonra alınan keyif ise işin en güzel anlarının yaşandığı süreçtir.

Freelance Çalışmanın Dezavantajları

İş sürekliliğinin olmaması en can alıcı dezavantajdır. Bazen işler ardı ardına gelip sizi yorarken bazen hafta boyunca tek bir iş bile alamayabilirsiniz. Her zaman tek tabanca olacağınızı unutmayın. Evet kendi patronunuzsunuz ama ö disiplininizi sağlayabilecek misiniz? Sizi zorlayacak bir yönetici ya da destek olacak iş arkadaşlarınız olmayacak. Tüm zorlukların altından tek başınıza kalkmanız gerekecek. İşler ardı ardına gelip sizi sıkıştırdığında çok az uyuyup çok fazla çalışmanız gerekecek.

İyi bir sözleşme yapmadıysanız paranızı alma konusunda sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Ya da ödemelerde yaşanan gecikmeler canınızı sıkabilir. Öte yandan işinizde çok iyi olup alanınızda ünlenmediğiniz takdirde bir süre daha düşük ücretle çalışmak durumunda kalabilirsiniz. Bu ünü elde edebilmek için aldığınız işleri kaliteli ve zamanında yapmak gerekir. Üstelik tam bir profesyonel gibi toplantılara zamanında gitmek, şık giyinmek gibi detaylarla da uğraşmanız önemlidir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Evde Yastık Kılıfı Paketleme İşi

Freelance Yapılabilecek İşler

Aslında çok geniş ve farklı alanlarda değerlendirilse de, son dönemde iş hayatının en vazgeçilmez parçası haline gelen bilişim teknolojileri, freelance yapılabilecek işlerin merkezindedir.

Dolayısıyla grafik tasarımcılığı, çevirmenlik, içerik editörlüğü, SEO uzmanlığı ve yazılımcılık başta olmak üzere makale yazarlığı, web tasarımcılığı, kodlama gibi alanlarda uzmanlaşmış kişiler iyi birer freelancer adayıdır.

Freelance çalışmak

Freelance Çalışmak

Nasıl Freelancer Olunur?

Her ne kadar kolay ve eğlenceli gibi görünse de bu iş ciddiyet, öz disiplin ve çalışkanlık gerektirir. Planlı çalışma olmadan başarıyı yakalamak imkansızdır. İyi bir araştırmacı olmanız da gerekiyor. Freelancer olmak için öncelikle hangi alanda ya da alanlarda çalışmak istediğinize karar verin ve freelance iş verenler ile arayanların buluştuğu sitelere üye olun. Bu siteler son dönemce giderek yaygınlaştı ve çok ciddi paralara ciddi projelerde çalışarak gelir elde etme fırsatı sunuluyor.

Başlangıçta aynı işi biraz daha düşük fiyata yapabilirsiniz ancak işinizi doğru yaparsanız bir süre sonra fiyatı istediğiniz kadar yükseltebilirsiniz. Kalite ve güven duygusu müşterilerinize yerleştiği takdirde bu sektörde para ikinci plandadır. Bu kalite ve güveni verebilmek için ise işinizi ciddiye alın, kendinize iyi bir çalışma ortamı yaratarak projeleri zamanında ve kusursuz bir şekilde teslim etmeye gayret edin.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Evde Sebze Meyve Kurutma İşi

Freelance çalışmak bir yaşam tarzı haline gelmiştir ve kolay gibi görünse de herkesin başarabileceği bir iş değildir. Çünkü tüm işleri kendiniz yapacağınız gibi bunun için sizi zorlayan, güdüleyen ya da çalışmanız ikna eden uyarıcıların sayısı az olacaktır. Öz disiplini sağlamak zordur ve önce bunu öğrenmeniz gerekir. Freelance yapılabilecek işler arasından en az birinde uzman olmanız gerektiğini unutmayın ve sürekli kendinizi geliştirin.

Bir önceki yazımız olan 2021'de En İyi İş Fikirleri başlıklı makalemizde 2021 yılı karlı iş fikirleri, cep telefonu tamiri kursu ve Çok kazandıran işler hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.