Arıcılık Yaparak Para Kazanmak

19.12.2021
112
Arıcılık Yaparak Para Kazanmak

Karadeniz Bölgesi’nin balları ülkemizin tamamına hatta yurt dışındaki ihtiyaca cevap veremeyince ister istemez bu sektörde yeni düşünce ve girişimcilere yol göründü. Bir sektöre girmeden önce maliyet hesabı yapılmaktadır. Arıcılık yaparak para kazanmak isteyenler de bu mesleğin inceliklerini, en önemlisi de kazancının merak ederek araştırmaya koyuyorlar. Arıcılıga nasıl başlanır, parası olmayanlar kredi bulabilir mi? Elde edilen ürün nasıl pazarlanır, kaça alınır kaça satılır, arıcılık yapmak için gerekli ekipman nelerdir öğrenmek isterler. Benzer sorulara cevap bulmak veya kafasında bu meslek hakkında oluşan sorulara cevap bulmak isteyenler için elimizden geldiğince ışıklar yapmaya gayret ediyoruz.

Gerek kuraklık gerekse yeteri kadar ilgi gösterilmemesi sebebiyle arıcılık mesleğinde istenilen seviyeye henüz ulaşılamadı. Yeşil alanların yangınlar sebebiyle zarar görmesi, beraberinde bal üretimini de olumsuz yönde etkiledi. Ülkemizin bütün bölgelerinde arıcılık yapan meslek erbapları öyle ya da böyle olumsuz yönde etkilenerek istenilen rekolte ulaşamadılar. Beraberinde kaliteli bal sıkıntısı ortaya çıktı.

Arıcılık için gerekli olan ekipmanlar

En başta arı kolonisi oluşturmak kostüm temin etmek kovan bulmak sağım makinesi kavanoz marka oluşturma gibi düşünceler araştırılmalıdır. En önemlisi de bu iş bir hobi olarak mı yapılacak yoksa meslek edinerek ileriye dönük yatırım mı yapılacak karar verilmelidir. Hobi amaçlı yani boş zamanlarda vakit geçirmek eğlenmek eğlenirken yakınlarına da bal yedirmek isteyenler olabileceği gibi işin ayrıntılarını sırlarını öğrenerek arıcılık işinden para kazanmak amacıyla meslek edinmek isteyenler de olabilir. Her iki koşulda da arıcılık işini en iyi şekilde bilmek gerekmektedir. Ticari amaçlı olarak yatırım yapmak arıcılık yaparak para kazanmak isteyenler elbette sadece burada yazılanlarla yetinmeyip profesyonel olarak bu işi yapan ve yeni girişimcilere ürün malzeme altyapı oluşturmak için satış yapan firmaları bulup çalışmalıdır.Arıcılık için gerekli olan malzemeler her sektörde ve üründe olduğu gibi fiyatı değişkenlik göstermektedir. Fiyatlar bulunduğunuz döneme göre artar veya sabit kalabilir. Temin edeceğiniz ekipman araç gereçler sizin meslekte kolay bir şekilde ilerlemenize yardım edecektir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  2021'de En İyi İş Fikirleri

Sağlıklı yaşamak açısından en önemli besin kaynağı olan bal son zamanlarda suistimal edilen bir besin grubu olarak dikkat çekmektedir. Bu sebeple arıcılık işi yapmak isteyenlere bilgilendirme yapacağız. Gerçek anlamda bu işe gönül vermiş insanlar sahte ballardan bıkmış. Kaliteli bal üreterek insanlara hizmet verebilirsiniz. Böylece iyi gelir elde edeceğinizi söyleyebiliriz. Bilimsel olarak oldukça fazla hastalara karşı faydası olduğu kanıtlanan bal hiç kimseye boşa emek harcadınız. Sizler de bu işten ekmek yiyebilirsiniz.

Arıcılık işi nasıl yapılır

arıcılık yapmak
Arıcılık Yapmak

Bu konu ile ilgili olarak bilgi almak isterseniz sizlere kısa fikirler verelim. Böylece uygun şartlarınız varsa zamanınız varsa arıcılık işinden iyi paralar kazanabilirsiniz. Bazı insanlar bu işi meslek olarak yaparken, bazıları da hobi amaçlı ya da ek gelir olarak düşünmektedir. Sizler de durumunuza göre karar verebilirsiniz. Arıcılık işi nasıl yapılır, bir meslek olarak arıcılık hakkında en gerçekçi bilgi nereden edinmek gerekir?

Arıcılık yapmak istiyorum

Arıcılık yapmak istiyorum diyenler sizlere konu hakkında bilgiler vermek istiyoruz. Herkesin rahatlıkla yapabileceğini hatırlatalım. Bazıları bu işin zor olduğunu düşünebilir. Eğer arıcılık yaparak para kazanmak istiyorsanız ve hiçbir bilginiz yoksa halk eğitim merkezlerinin verdiği arıcılık kurslarına katılabilirsiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Çilingir kimdir, ne iş yapar?

Burada sizlere önemli bilgiler sunulacaktır.  İşin püf noktalarını öğreneceksiniz.  Böylece önyargılarınızdan kurtulacaksınız. Arıcılık yapmış olan veya mevcut bu işi meslek edinmiş olan insanlarla görüşerek bilgi edinebilirsiniz. En önemli aşama uygulama basamağıdır. Uygulama yapmak için bizzat aracılık yapan insanlarla görüşüp onların çalışmalarının izleyin.

Sizler de konu hakkında bilgi edinin arıcılık yapmak isteyenlerin uygun yerleri olması gerekmektedir. Bunun için doğayla iç içe yaşayan insanlar avantajlar köyde, yaylalarda uygun yerleriniz varsa buralara arı kovanları yerleştirerek kovanları doldurmaya başlayabilirsiniz.

Arıcılığa nasıl başlanır

İşe başlamak için öncelikle karar vermek gerekir. Malzemeleri temin etmelisiniz.   KOSGEB kredisi kullanarak karşılıksız ya da sıfır faizli devlet desteği tavsiye edebiliriz. Hiçbir parası olmayan aracılık işine girmek isteyenler proje hazırladıkları takdirde devlet tarafından her sene belli miktarda karşılıksız KOSGEB kredisi verilmektedir. Eğer bu para yetersiz gelirse yine sıfır faizli 100 bin lira civarında destekleme kredisi de sunulmaktadır. İyi bir proje hazırlar sana size nakit olarak değil arıcılık mesleğinde gerekli olan olan malzemeler ve arı kovanları ve arılar satın alınır teslim edilir. Böylece arıcılık işi yapma girişimini değerlendirmiş olursunuz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLENE GÖZAT!  Yurtdışında Çalışmak İstiyorum Ne Yapmalıyım

Size önemli bir hatırlatma yapmak gerekirse diken gül yan yana olduğu için bazen insanı diken batabilir. Şunu demek istiyoruz. Arılar bazı durumlarda sizleri sokabilir. Eğer arı sokmasına alışık değilseniz ya da alerjik bir durumunuz varsa bunu önceden bilin ve ona göre önlemlerini alın.

Arı balı satarak önemli gelir temin edeceğinizi hatırlatalım. Arı kovanları 100 lira civarında satılmaktadır.  İsterseniz hazır arı kovanlarını kullanabilirsiniz ya da kendiniz elinizden geliyorsa kovan yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Evde Cam Boyama İşi başlıklı makalemizde Cam boyama işi nasıl yapılır, Cam boyama işi veren firmalar ve Cam boyamasında kullanılan teknikler hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.