Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

İpek Böceği Yetiştiriciliği Yapmak

Binlerce yıldır Doğu Uygarlıklarından Batıya ticareti yapılan, kervanların taşıdığı en değerli yüklerden birisidir ipek. Adı, ticaret yollarına verilecek kadar değerli olan bu kumaşı elde etmek zorlu ve bir o kadar da mucizevi bir süreçtir. İpek böceği yetiştiriciliği yapmak ve bu sürece dahil olmak hem keyifli, hem de karlı bir iş fikri aslında. Üstelik tam devlet desteğiyle.

İpek Böceği Koza Yetiştiriciliği Devlet Desteği

Ülkemizde giderek daha az kişinin başvurduğu ve doğal süreci yönetmekten ibaret olan ipek böceği koza yetiştiriciliği şu dönemde devlet desteği alan sektörlerden birisi. Dolayısıyla bu işi yapmak isteyenler için kaçırılmayacak bir zaman. Çünkü devlet 2017-2019 yılları arasında ipek böceği yetiştiriciliği ne tam destek sağlıyor.

İpek Böceği Yetiştiriciliği Yapmak

Dolayısıyla en iyi iş fikirleri 2018 listesine ipek böceği yetiştiriciliği de eklemek gerekiyor. Fakat, karşılıksız devlet desteğinin yalnızca Bursa ve Diyarbakır illerinde, belirlenen standartlarda kurulacak olan kapalı dut bahçesi ve ipek böceği besleme evleri için geçerli olduğunu özellikle ifade etmek istiyoruz. Yani, neredeyse sıfır masrafla oldukça karlı ve keyifli olan bu işi yapabileceksiniz.

İpek Böceği Yetiştiriciliği Maliyeti

Devlet desteğinin sağlanması ile birlikte ipekböceği yetiştiriciliği maliyeti yok denecek kadar az. Ancak, Bursa ve Diyarbakır illeri dışında bu işi yapmak isteyen vatandaşlarımız en az 20-30 dut ağacının bulunduğu bir kapalı bahçe ve besleme evi için yatırım yapmak zorunda. Sonrasında Kozabirlik aracılığı ile elde edebileceğiniz böcekleri yine kooperatif gözetiminde koza üretebilecek biçimde korumanız ve beslemeniz gerekiyor. Elbette bu süreç biraz daha teknik bilgiyi gerektiriyor.

İpek Böceği Yetiştiriciliği Kazancı

Gelelim en çok merak edilen konuya. Hatırı sayılır miktarda para kazanabileceğiniz bu sektörde ailenin her ferdinin üretim sürecine dahil olmasıyla üretilen koza miktarı da artıyor. Dolayısıyla kazanç da artıyor. İpek böceği yetiştiriciliği kazancı böcek sayısına göre değişiyor.

Bir paket ipek böceği ile 35 kilogram koza elde ediyorsunuz. Kozanın kilogram fiyatı ise 2017 yılında 50 55 TL olarak belirlendi. Dolayısıyla 100 kilogram koza üretimi ile 5500 TL kazanabilirsiniz. Üstelik sadece 40 günde. Böceğin olgunlaşıp koza örmesi 40 gün sürüyor ve Kozabirlik gelip kozaları topluyor.

Evde İpek Böceği Yetiştirmek

Evde İpek Böceği Yetiştirmek

Çok geniş çaplı olmasa da, odalarınızdan birinde zararsız ipek böceklerini misafir edebilirsiniz. Evde ipek böceği yetiştirmek özellikle Diyarbakır’da ev hanımlarının sıklıkla başvurduğu bir yöntem. Evinde ipek böceği yetiştirmek isteyenlere kooperatif aracılığıyla ücretsiz olarak böcek temin ediliyor.

Bir kutu böcek ile evde ipek böceği yetiştirmek size 40 günde 1.900 TL para kazandırabilir. Oldukça iyi bir rakam. Üstelik işi ipek böcekleri hallediyor. Bu yöntemle aile bütçenizi önemli ölçüde rahatlatacak miktarları kazanmak mümkün.

İpek böceği yetiştiriciliği yapmak keyifli ve kazançlıdır. Evinizde hobi olarak bile başlayabileceğiniz bu uğraş, en iyi iş fikirleri 2018 listesine girmeyi gerçekten hak ediyor. İpek böceği nasıl yetiştirilir, böceğin dönüşüm evresi ve kozanın örülmesi gibi konularda daha detaylı teknik bilgi almak için buraya tıklayınız.

Bir önceki yazımız olan Ümraniye ek iş imkanları ek gelir fırsatları başlıklı makalemizde ek işler, Ümraniye evde ek iş ilanları ve Ümraniye eve ek iş veren firmalar hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?